Najczęstsze błędy podczas odchudzania

Wiele osób rozpoczynających redukcję masy ciała chce, aby efekty pojawiły się jak najszybciej. W tym celu stosuje różne sposoby żywienia, które nie zawsze przynoszą nam korzyść, a najczęściej bardzo niszczą nasz metabolizm, który mocno zwalnia po powrocie do „normalnej” diety. Poznaj najczęściej popełniane błędy podczas odchudzania, które mogą całkowicie zaburzyć skutki naszych starań.

Zbyt mała dawka węglowodanów

Wbrew opiniom wielu osób węglowodany są bardzo ważnym składnikiem każdego stylu żywienia. Nasz organizm potrzebuje ich do transportu innych substancji odżywczych. To również energia dla mózgu i serca – najważniejszych organów, a także dla naszych mięśni. By czerpać energię bez uszczerbku na wydolności naszych mięśni, warto w trakcie długotrwałego wysiłku dostarczać organizmowi łatwo przyswajalnych cukrów. W dni nietreningowe oraz przed i po treningu węglowodany są równie ważne. Zaraz po treningu należy odżywić ciało cukrami prostymi. Warto zastosować wtedy cukry, które znacznie dłużej się wchłaniają. Mogą być to węglowodany zawarte w ryżu, kaszach, czy owocach. Na diecie redukcyjnej nie należy obawiać się cukrów, jednak warto wybierać ich rodzaj ze względu na dzień, czy jest on treningowy, czy też nie oraz na naszą aktywność fizyczną. 

Zbyt duża ilość wysiłku fizycznego naraz

Wiele osób stosujących dietę redukcyjną ma problem ze zbyt dużą ilością treningów na początku odchudzania. Często aktywność jest również zbyt intensywna. Zwłaszcza kobiety lubią narzucić sobie bardzo rygorystyczne ćwiczenia zapominając, że nasze ciało musi przygotować się do długotrwałych treningów. Sportowcy dobrze wiedzą, że takie podejście może zakończyć się jedynie bardzo dużymi zakwasami a także w częstych przypadkach kontuzjami. Do treningu powinniśmy przygotowywać się powoli. Najlepiej również wykonywać go w wygodnej odzieży sportowej z funkcją „oddychania”, którą zakupimy np. w sklepie Poundout. Trening sam w sobie powinien być dostosowany do naszych umiejętności oraz stanu zdrowia. 

diet-390790_960_720-3

Każdy trening rozpoczynamy rozgrzewką oraz aktywnym rozciąganiem. Pasywne i powolne rozciąganie zostawiamy na koniec treningu. Ćwiczenia powinny być podzielone na sekcje, aby łączyły w sobie aktywność praktycznie na każdą partię ciała. Warto jednak wysiłek podzielić na dane dni – jednego dnia skupić się na ćwiczeniach na barki oraz plecy, innego dnia wykonywać trening nóg. Dobrym pomysłem jest przeplatanie treningu siłowego z treningiem aerobowym oraz interwałowym, idealnie spalającym tkankę tłuszczową. Ważna jest niezwykle regeneracja. Wiele osób o niej zapomina. Może być to relaksujący dzień w saunie, ale również basen, czy inna przyjemność, taka jak spacer, czy długa kąpiel. Pozwoli to nam odpocząć i nabrać sił na kolejny treningowy dzień.

Monotonne posiłki

Wiele osób zaczynających dietę redukcyjną zaczyna mocno skupiać się na kilku zdrowych posiłkach, a przecież dieta redukcyjna nie musi składać się wyłącznie z sałatki oraz warzywnej zupy. Urozmaicenia w diecie sprawią, że posiłki szybko nam się nie znudzą. Warto stosować nieco zdrowsze zamienniki dla znanych nam już potraw. Czasem wystarczy dodać mąki orkiszowej lub ryżowej zamiast pszennej, by potrawa była smaczniejsza i zdrowsza. Nie musimy wiele kombinować. W wielu przepisach warto zmienić jedynie dwa lub jeden składnik, by nasze danie było dla nas idealne i przy tym smaczne. 

Nie zapominajmy o małych odstępstwach od normy. Nie chodzi tu o stałe łamanie reguł. Jeden posiłek bez stosowania restrykcyjnych reguł z pewnością nie zaszkodzi podczas procesu redukcji, a może nawet znacznie przyspieszyć metabolizm.

Odchudzanie a odzież treningowa

Przy redukcji ważna jest regularna aktywność fizyczna. Będzie ona znacznie przyjemniejsza w wygodnej odzieży sportowej, najlepiej wykonanej z oddychających materiałów, które odprowadzą wilgoć na zewnątrz. Odzież sportowa nie powinna posiadać wielu szwów, które przeszkadzają podczas treningu ocierając się o skórę. Dostępna jest w wersji termoaktywnej, idealnej do uprawiania sportu na zewnątrz, ale również jako lekka odzież sportowa w formie legginsów damskich, czy też spodenek damskich.